Prisijungimo forma Login Form  

   

Populiarios žymos Popular Tags  

   

Vartotojo meniu User Menu  

   

Biografija

Smulkiau

PAULIUS AUGIUS

1909 -1960

 

 

Paulius Augustinavičius (vėliau Augius) gimė 1909 m. rugsėjo 2 dieną Žemaitijoje, Gečaičiuose (Plungės raj.). Augo gausioje šeimoje: 7 broliai ir 3 seserys. Tėvas sunkiai dirbo, kad išmaitintų šeimą, o motina visą savo meilę ir švelnumą dovanojo vaikams. Visi jie baigė mokslus. Paulius iš tėvo paveldėjo meno gyslelę: nuo pat mažumės mėgo piešti, drožinėti.

 

Pauliaus kūryba individuali, perpinta liaudiškais motyvais, lyrine, romantiška nuotaika. Dar 1934 m., mokydamasis Meno mokykloje, dalyvavo grafikos darbų parodoje Košicoje, Čekoslovakijoje. O nuo 1935 m. - visose Lietuvos dailininkų sąjungos rengiamose parodose Lietuvoje, Rygoje, Taline. 1936 m. įvyko pirmoji personalinė paroda Telšiuose, "Alkos" muziejuje.

 

1937 m. - Paulius Augius dalyvauja Pasaulinėje meno ir technikos parodoje Paryžiuje ir gauna Garbės diplomą. Tai pirmas svarus tarptautinis įvertinimas. Tais pat metais dailininko kūriniai eksponuojami Čikagoje vykusioje Pasaulinėje litografijos ir medžio raižinių parodoje. Vieną jo darbą nusipirko ir Čikagos meno institutas. 1939 m. dalyvauja Berlyne grožinės literatūros iliustracijų parodoje. Dailininkas dirba ir pedagoginį darbą: dėsto Kauno taikomosios dailės institute, rašo į spaudą meno klausimais, dažniausiai į "Vairą", "Lietuvos aidą", "Naująją Romuvą", "Žemaičių žeme", iliustruoja S.Nėries "Eglę žalčių karalienę", "Našlaitę", K.Borutos "Saulę ant savo pečių parnešti išėjo". Kuria nuostabias "Žemaičių simfonijas" (1939-1948 m.). Gyvendamas Paryžiuje Paulius susitinka savo išrinktąją - Danutę Lipčiūtę (jauniausią Maironio sesers Kotrynos dukrą). Ji tuo metu taip pat tęsė studijas. Grįžę į Lietuvą, jaunieji susituokė. Danutė tapo ištikima Pauliaus gyvenimo draugė. Likimas nepašykštėjo jiems meilės,- švelnumo, darnos, apdovanojo penkiais vaikais: Rasa, Jurgiu, Džiugu, Rūta, Sauliuku.

 

Šiurpi antroji rusų kariuomenės okupacija sutrikdė šeimos idiliją. Vokietijoje, į kurią šeima pasitraukė, laukė pirmasis smūgis - jaunėlio Sauliuko mirtis...

 

Nepakito jo kūrybos kryptis ir atlikimo technika net pasitraukus į užsienį, kur buvo vienas lietuviškosios grafikos mokyklos kūrėjų. Jis buvo ne tik dailininkas, bet ir meno kritikas, redaktorius. 1961 12 09 vaisingą darbą nutraukė mirtis.

 

 

   
© ALLROUNDER and Tau & Man